Dinsdag 13 oktober was de dag van vertrek.
Het was geen vroegertje want wij hadden een middagvlucht en dat was wel fijn. Iedereen was op tijd, na het inchecken en paspoortcontrole was het wachten op het uur van vertrek. In het vliegtuig maakten wij al kennis met onze gids Irma die ons tijdens de reis zou voorzien van de nodige informatie en wetenswaardigheden. Aankomst op de luchthaven Rabat bleek van twee van onze deelnemers de rugzakken te zijn achtergebleven wat de nodige stress veroorzaakte.
Verder moest er ook nog worden gepind wat een lekkere chaos gaf. Pinpassen die het wel of niet deden en apparaten die leeg gingen. Na dat alles stapten wij met z’n allen in de touringcar waar wij kennis maakten met onze kanjer van een chauffeur Mustafa en zijn bijrijder Nouradin. Na het inladen van alle bagage werden wij naar ons overnachtingshotel gereden in Casablanca waar wij een nacht zouden verblijven.
Woensdag 14 oktober Casablanca – Rabat- Meknes
Na een uitgebreid ontbijt, begonnen wij aan het ochtendprogramma namelijk een bezoek aan de Hassan II moskee in Casablanca. Mustafa onze chauffeur was keurig op tijd. Na een rit van ongeveer een uur arriveerden wij bij de moskee. Als eerste bezochten wij het museum.
Daarna gingen wij als groep de moskee binnen. In de moskee kregen wij onder leiding van een gecertificeerde gids een rondleiding en werd ons alles uitgelegd over de bouw, het interieur van binnen en de gebruiken binnen de Islam.
Daarna maakten wij een koffiestop bij een leuke locatie met uitzicht over de Atlantische oceaan waarna wij doorreden voor de lunch.
Het middagprogramma was een bezoek aan de stad Rabat, één van de vier koningssteden. Deze steden worden zo genoemd omdat zij allen in de loop der tijd ooit als hoofdstad van de Marokkaanse dynastie hebben gediend. Rabat is de huidige officiële hoofdstad.
In Rabat hebben wij een bezoek gebracht aan het mausoleum van de koninklijke familie het Mausoleum van Mohammed V. Dit indrukwekkende koninklijke praalgraf ligt in het historische hart van de stad, direct tegenover de beroemde Hassan toren. Bekend om zijn Alaouitische architectuur en groene dak (kleur van de Islam). Het mausoleum bevat de witte onyx sarcofaag van koning Mohammed V en de graven van koning Hassan II en prins Moulay Abdallah. Verder staat er een nooit voltooide minaret, de Hassan toren. De bouw begon in 1195 en moest de grootse moskee en hoogste minaret ter wereld worden. Toen de sultan Yaqub Al Mansur in 1199 kwam te overlijden werd de bouw stil gelegd.
De volgende stop in Rabat was de Kasbah des Oudayas. Dit is een 12e-eeuwse vesting met uitzicht op de Atlantische oceaan, die sinds 2012 op de UNESCO werelderfgoed lijst staat. Je hebt er de Bad Oudaia dat is een rijkversierde Almohaden stadspoort uit 1195. Een doolhof van smalle straatjes met witgekalkte huizen met blauwe muren en goed bewaarde voorgevels. Na al deze indrukken te hebben opgedaan was het tijd om naar ons volgende hotel te rijden in Meknes waar wij 3 nachten zullen verblijven.

Donderdag 15 oktober
Na het ontbijt staat een stadstour door de oude stad van Meknes op het programma.
De poort in Meknes die bekendstaat om haar monumentale hoefijzerboog en indrukwekkende architectuur is de Bab Mansour terwijl de Bab el Khemis de historische westelijke toegangspoort is tot de voormalige Joodse wijk (Mellah). Beide poorten maken gebruik van de karakteristieke Moorse hoefijzerboog.
De beroemde historische graanschuur in Meknes heet Heri es-Souani. Het monumentale complex is in de 17e eeuw gebouwd in opdracht van de Alawitische sultan Moulay Ismail, die Meknes tot zijn keizerlijke hoofdstad maakte.
Het diende als grootschalige opslagplaats voor graan en hooi om de keizerlijke stad, het hof en duizenden koninklijke paarden van voedsel te voorzien. Het waterbassin werd gebruikt om de koninklijke tuin van water te voorzien. Verder maakten wij een stop bij het Mausoleum van Moulay Ismail. Moulay Ismail was de tweede sultan van Marokko uit de dynastie der Alaoui.
Het middagprogramma was een bezoek aan de romeinse stad Volubilis. Van de ooit florerende Romeinse stad, zijn nu nog ruïnes over, die nu het domein zijn van Ooievaars die op de eeuwenoude zuilen hun nesten hebben gebouwd. In dit openluchtmuseum zijn nog goed bewaarde mozaïekvloeren, tempels en poorten te zien.
Vrijdag 16 oktober Wandeling door de stad Fez.
Het koninklijk paleis in Fez is het oudste paleis van Marokko. De betegelde voorgevel van het paleis waarvan de tegels allemaal met hand zijn gelegd. Links van het paleis is de Joodse wijk en rechts de Islamitische wijk.
Vrijdag is een religieuze dag voor de moslims die dag gaan de gelovigen naar de moskee om te bidden.
Wij hebben de Madrassa Bou Inania: Een prachtige 14e-eeuwse Koranschool bezocht, het was zaak om er voor 12 uur te arriveren want na 12 uur sluit deze school voor het middaggebed. Daarnaast zijn we langs de oudste universiteit ter wereld van de Karaouline moskee gelopen.
In de medina (Fez el-Bali) waar wij een groot deel van de middag hebben doorgebracht wordt alles nog met de hand gemaakt. Deze medina in het historische hart van de stad Fez staat sinds 1981 op de UNESCO werelderfgoedlijst.
De volgende stop in Fez is een tegelfabriek waar wij een rondleiding kregen en het proces van klei tot product werd uitgelegd. Het ging wel in rap tempo want de volgende groep toeristen kondigden zich alweer aan. In de winkel werd er volop geshopt.
Na de spannende maar leerrijke ochtend was het tijd voor de lunch in een prachtige locatie namelijk het Palais Mnebhi dat midden in de medina van Fez ligt. Na een heerlijke lunch en de nodige foto’s en oe- en ahh- momenten vanwege het mooie en kleurrijke interieur gingen wij weer op pad met onze gids. Wij hadden nog twee locaties te bezoeken namelijk een winkel waar zijde wordt gemaakt van de agave plant en de leerlooierswijk van Fez. De leerlooierswijk van Fez bestaat sinds de 11e eeuw. De huiden worden gelooid en geverfd in stenen bakken dit proces is goed te zien vanaf de vele dakterrassen eromheen. De geur die eromheen hangt is wel niet aangenaam.

Zaterdag 17 oktober laten wij de stad Meknes achter ons en zetten onze reis voort via een mooie idyllische route richting het skioord Ifrane. Alles is hier anders, palmbomen maken in Ifrane plaats voor dennenbomen. Na een koffiestop in Ifrane, reden wij verder door het Midden-Atlasgebergte naar Erfoud.
Deze stad is een prachtige oase aan de voet van de imposante Sahara duinen. Bij aankomst in de avond in Erfoud stond ons een panoramisch zicht te wachten in ons overnachtingshotel het Xaluca Maadid Erfoud. Het leek wel een opname uit een sprookjesfilm.
Zondag 18 oktober na een heerlijk uitgebreid ontbijt in het Xaluxa, was het tijd om per 4WD via de Erg Chebbi duinen naar Merzouga te rijden. In Merzouga kon men zich opgeven om een excursie per kameel doen met een overnachting in een tentenkamp in de woestijn. Een deel van de groep bleef in het hotel achter en een deel koos voor een overnachting in de woestijn. De rit per kameel was een heel aparte ervaring er werd veel gelachen gedurende de één uur durende rit per kameel. Wij kregen ook nog gratis massages van de kamelen. Al met al kreeg je toch het gevoel mee, van de zijden route uit lang vervlogen tijden.
Eenmaal in het kamp was zo’n beetje alles nat door de gevallen regenbuien, waardoor het geheel niet erg fris rook, maar dat mocht de pret niet drukken, na ons geïnstalleerd te hebben en ieder zijn tent toegewezen had gekregen, kregen wij een rondleiding, na de rondleiding installeerde iedereen zich in de tent die dienstdeed als woonkamer en maakte het zich gemakkelijk, het nodige bier, fris en wijn flessen werden opengetrokken.
Het diner werd geserveerd waar iedereen gretig opschepte, zo’n kamelenrit maakt wel hongerig. Na het diner was het tijd om bij te praten en uit te buiken. Waarna het nodige entertainment van de avond begon. Verschillende muziekstijlen passeerden de revue op Nederlandstalig werd driftig meegezongen. Zoetjes aan zocht iedereen zijn slaapplek op en werd het rustig in het kamp.
Maandag 19 oktober s’-ochtends om half 5 werden wij gewekt door Ali met zijn trommel. Na de nodige wasbeurten bij een klein kraantje, was het tijd om onze kamelen weer te bestijgen en richting ons hotel te gaan, waar wij een heerlijke douche konden nemen en genieten van een heerlijk ontbijt. Na het ontbijt was het tijd om de koffers in te laden en te vertrekken richting de Todra kloof op dat moment wisten wij niet dat wij rond de late namiddag weer zouden overnachten in hetzelfde hotel van waar wij s’ochtends waren vertrokken. Onderweg werd ons duidelijk dat wij het gebied rondom Erfoud niet uit konden in verband met wateroverlast (overstromingen van de weg over lange afstand). Gelukkig konden wij door snel te handelen en de nodig telefoontjes weer terecht in het Hotel La Belle Etoille in Marzouga. Door deze stagnatie liepen wij wel een deel van het programma mis, namelijk de Todra Kloof en Tineghir.
Dinsdag 20 oktober doordat wij een dag achter liepen op het programma is besloten in een ruk door te rijden naar Marrakesh. Onderweg reden wij door het schitterende landschap van laag-, midden- en het hoge Atlasgebergte, met hier en daar schapen en geiten op de berghellingen en ook de nodige toilet stops werden niet vergeten. Voor de lunch maakten wij een stop in Ait Ben Haddou. Wij passeerden de Dishka pas het hoogste punt in het Atlasgebergte. In de avond kwamen wij aan bij ons overnachtingshotel in Marrakesh. Na het inchecken was het tijd voor het diner. Na het diner zochten de meesten hun kamers op want het was een lange dag. Anderen zochten het nachtleven op voor een drankje en ander amusement.
Woensdag 21 oktober. Na het ontbijt reden wij richting het centrum van Marrakesh met onze gids voor een stadswandeling. Wij maakten een stop bij de Koutoubia moskee met de hoogste minaret van Marrakesh. Gelegen in de medina van Marrakesh is deze moskee gebouwd in de 12e eeuw in de traditionele Almohadenstijl. Niet moslims mogen er niet naar binnen. Verder mag er in Marrakesh niet hoger gebouwd worden dan de moskee. Na de moskee ging de wandeling verder via de Joodse wijk naar de volgende stop. Het Bahia Paleis werd gebouwd aan het eind van de 19e eeuw als het grootste paleis van die tijd. De naam Bahia betekend Glans. Volgens de legende is het paleis vernoemd naar de favoriete echtgenote van Ba Ahmed, hij had er namelijk vier. De wandeling vervolgde zich naar de tombe van Saadia hier liggen leden van de Saadi- dynastie begraven.
De graven werden rond 1672 afgesloten door sultan Moulay Ismaïl en raakten eeuwenlang in vergetelheid. In 1917 werd het complex herontdekt via luchtfoto's en vervolgens gerestaureerd. Vandaag de dag is het een toeristische trekpleister.
Vervolgens vervolgde de stadswandeling zich naar de herborist. Marrakesh heeft een rijke traditie van kruideniers en herboristen (traditionele apothekers) in de Medina. Je vindt er authentieke producten zoals pure Arganolie, ras el hanout specerijen en handgemaakte zalven. Na een uitgebreide demonstratie in de winkel kon er naar hartenlust worden geschopt, wat men ook gretig deed. Met goed gevulde tassen, namen wij afscheid van onze gids en was de rest van de middag ter vrije besteding. Velen togen naar het bekende en levendige Djemaa El Fna plein waar slangenbezweerders, goochelaars en dansers hun kunsten vertonen. Ook de souk met zijn wirwar aan straatjes en kleurrijke winkels werd niet overgeslagen.

Donderdag 22 oktober
Wij verlaten het bruisende Marrakesh en rijden richting de Atlantische kust. Onderweg verandert het landschap en passeren wij Arganbomen en kleine dorpjes. Aan het einde van de middag arriveren wij in Essaouira waar wij een nacht zullen verblijven. Na ons geïnstalleerd te hebben in het hotel was de rest van de middag ter vrije besteding. Men kon een strandwandeling maken, zwemmen in de oceaan, lekker genieten van een stevige wandeling, een wandeling door de UNESCO medina of Skala du port. Skala de la Ville is een lange vestingmuur waar je kanonnen en een prachtig uitzicht over de oceaan met zijn rollende golven.
Vrijdag 23 oktober lieten wij na de lunch Essouira achter ons en volgen de kustlijn verder naar het zuiden richting Agadir onze laatste stop op deze prachtige reis.
Aan het einde van de dag arriveren wij in Agadir een moderne badplaats met lange zandstranden, een levendige boulevard om nog heerlijk van de laatste vakantie dagen te genieten. In Agadir namen wij als groep ook afscheid van Mustafa en Nouradin.
Zaterdag 24 oktober was een dag om lekker te ontspannen en helemaal tot rust te komen, alles te laten bezinken, uitslapen, lekker zonnen op het strand of een verfrissende duik in zee of het hotelzwembad te nemen.
Zondag 25 oktober na het ontbijt was het tijd om de koffers in te pakken. Daarna was er nog wat vrije tijd in Agadir om de laatste souvenirs voor thuis te scoren. Aan het einde van de middag werden wij per touringcar gereden naar de luchthaven van Agadir voor de terugvlucht naar Amsterdam. Op het vliegveld van Agadir namen wij afscheid van onze gids Irma. Na een goede vlucht zetten we weer voet op Nederlandse bodem en trok iedereen weer huiswaarts.